Aktuality

Vernisáž výstavy 100 rokov hravej architektúry

Výstava 100 rokov hravej architektúry bola sprístupnená návštevníkom už v sobotu 9.2.2019.

Vo štvrtok 14.2.2019 sme výstavu zahájili oficiálne vernisážou, kde sme privítali nielen významných hostí, ktorí projekt Hravý architekt podporujú v Čechách i na Slovensku, ale hlavne slovenské deti, ktoré vyrábali vystavené exponáty v rámci workshopov, ktoré usporiadala nezisková organizácia Hravý architekt Slovensko na základných školách v Bratislave a odborným garantom bol tím Jančina architekti.

Vernisáž otvorila riaditeľka neziskovej organizácie Aneta Cigánková a následne predniesli pár slov zástupcovia významných inštitúcii, ktoré projekt podporujú, dekan FA STU v Bratislave prof. Ing. arch. Pavel Gregor, PhD., ktorý pozval všetkých účastníkov na Noc architektúry, kde boli niektoré práce hravých architektov tiež vystavené. Pokračoval riaditeľ Správy Pražského hradu Ing. Ivo Velíšek, CSc., krátko zhrnul históriu projektu v České republike a vyjadril podporu slovenským aktivitám. Ďalej dostal slovo veľvyslanec Českej republiky genpor. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý, Ph.D., MBA, ako najpovolanejší zástupca Českej republiky na Slovensku. Na záver prehovoril prezident Spolku architektov Slovenska Ing. Arch. Juraj Hermann, taktiež vyjadril podporu slovenskému projektu a spomenul plánovanú dlhodobú spoluprácu medzi Hravým architektom Slovensko, n.o. a Spolkom architektov Slovenska. Výstava aj vernisáž bola zrealizovaná s generálnym partnerom Jančina architekti.

Na záver paní Beáta Čečková predstavila svoj folklórny súbor Čečinka, ktorý má už štyridsaťročnú tradíciu a deti zo súboru nás potešili svojimi speváckymi a tanečnými vystúpeniami.

Na výstave sú k videniu nielen modely budov od detí zo Slovenska, ale tiež obrázky od detí z Česka a mnoho iných krajín, ktoré sa do projektu a k téme 100 rokov hravej architektúry zapojil. Môžeme teda vidieť architektúru očami detí z Mexika, Francúzska, Anglicka a ďalších štátov.

Výstava je pre verejnosť otvorená od utorka do piatku v čase od 10 do 17 hodiny, a to až do 7.3.2019, neváhajte a navštívte priestory Bratislavského hradu doplnené o architektúru očami detí – budúcich architektov.

Záznam z priebehu vernisáže: